Eurovision’da kurallar değişiyor!

Avrupa Yayın Birliği (EBU), Eurovision’un önümüzdeki ayaklarında uygulanacak kural değişiklikleri konusunda üye yayıncıları uyardı. Alman yayıncı ARD, EBU’nun üye yayıncıları bilgilendirmek için internet üzerinden gönderdiği dosyanın küçük bir bölümünü paylaştı.

DELEGASYON

Paylaşılan bilgilere göre EBU, geçen yılki Rusya-Ukrayna benzeri bir krizinin önüne geçmek için delegasyon üyelerinin adı geçen ülkeye girişi konusunda bir sıkıntı yaşanmaması için önceden bu kurala göre belirlenmesini istiyor. Yani ülkeyi temsil edecek sanatçı veya onunla birlikte yarışmaya gidecek olan delege üyelerinden herhangi birinin, gidilecek ülkeye girişi konusunda herhangi bir sorunu olmaması gerekiyor. Katılımcının ve delegasyon üyelerinin gidilecek ülkeye girişi konusunda bir sorun olmadığına dair onaylı belgeler EBU’ya gönderilecek.

JÜRİLER

EBU’nun bir diğer kural değişikliği ise jüriler üzerine. Bu değişikliğe göre, seçilecek olan jüri üyelerinden herhangi birinin, yarışmaya gönderilen şarkı veya sanatçı ile herhangi bir ilişkisi olmaması gerekiyor. EBU’nun amacı, jürilerin şarkılara verdiği puanların, onların müzik konusundaki becerileri ve profesyonellikleriyle aynı çizgide olması yönünde. Ayrıca jüri üyelerinin oylamadan önce şarkılar üzerindeki fikirlerini ya da puan sıralamalarını herhangi bir jüri üyesiyle ve/veya halka açık bir ortamda (TV programı, tanıtım vs.) paylaşmaması gerektiği de EBU’nun uyarıları arasında.

PROGRAM

Bunlara ek olarak EBU, başka bir kural değişikliğinde ev sahibi yayıncının belirlenen programa uymaması ya da programın gecikmeye uğraması sorunlarına bir çözüm olarak, ev sahibi yayıncı kuruluş ile sözleşmesini iptal etme ve başka bir yayıncıyla anlaşma hakkına sahip olduğunu belirtmekte. Böylece olası bir anlaşmazlık durumunda başka bir yayıncıya başvurulabilecek.

Kaynak: eurovision.de

Related Post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir