Türkiye Eurovision’a dönecek mi?

Önce 12 Temmuz 2017 tarihli Sertab Erener haberi, ardından bugün gece saatlerinde maNga’nın resmi hesabı tarafından paylaşılan tweet akıllara şu soruyu getirdi: Türkiye Eurovision’a dönecek mi?

Türkiye yarışmaya en son 2012 yılında katılmış, 2013 yılında oylama sistemini ve finale direkt katılan büyük beşliyi bahane ederek yarışmadan çekilme kararı almıştır. 2013, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarındaki yarışmalara katılmayan Türkiye, yıllar geçtikçe katılma konusundaki umutları yıkmış ve Eurovision’un Türkiyesiz olacağı konusunda izleyicileri ve takipçileri ikna etmiştir. Fakat Sertab Erener’in ve maNga’nın Eurovision’u gündeme getirmesiyle birlikte Türkiye adına yeni bir umut ışığı doğdu.

Öncelikle sosyal medyada yapılan bu tür paylaşımların bir kesinlik taşımadığını, sadece üzerlerinde yapacağımız yorumlarla TRT’nin Eurovision politikasını yeniden şekillendireceğini ya da bunu düşündüğünü söyleyebiliriz. Fakat Sertab’ın ve/veya maNga’nın paylaşımlarının ardından “Türkiye 2018 yılında Eurovision’a katılacak!” veya maNga’nın paylaşımıyla “Ülkemizi maNga temsil edecek!” şeklindeki söylemler ve haberler şu an için gerçeği yansıtmamaktadır.

Bir aydır gündeme gelen Eurovision konusuyla ilgili yapabileceğimiz en doğru yorum: TRT’nin Eurovision konusunu tekrar masaya yatırdığı ve eski temsilcilerine bu konuyu danışarak bir fikir edinmeye çalıştığıdır. Bunun dışında Türkiye’nin Eurovision’a katılımı ve temsilcisi hakkında TRT’den resmi bir açıklama beklemek en doğrusu olacaktır.

Related Post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir